Popis:
ŠAFRÁN SETÝ (Crocus sativus)
Zajisté každý zná moto, že je něčeho jako šafránu. Šafrán je totiž dražší než zlato a může se pyšnit postem nejdražšího koření světa.
Jeho původ je z přední Asie a jeho historii můžeme sledovat už o 3500 let zpátky, kdy se o něm psalo ještě na Papyrusu z Théb. Dnes se kvalitní šafrán pěstuje i v Řecku a Itálii. Íránský se nazývá sargol, španělský a kašmírský coupe. Nejkvalitnější šafrán má tmavočervenou barvu. Krátké rozčepýřené čnělky s nahnědlou barvou jsou projevem nižšího stupně kvality.
V lidovém lečitelství se údajně rozpuštěný ve vodě používal proti výtokům z očí a uší, a jako afrodiziakum. Pro těhotné ženy mohou být terapeutické účinky šafránu nebezpečné, ve větším množství má narkotizující účinek a nad 10g může být dávka i smrtelná.Což dělá toto koření cenným. Jeho vůně je ostrá, pronikavá a chuť teplá, zemitá a pižmová.
Využívá se často ve francouzské a španělské kuchyni a spíše pro barvu pokrmu než-li chuť. Pouze pro vůni je vhodné jej dát až později na pokrm. Při větším množstvím může dodat hořkou chuť, až po lécích, proto je potřeba kořenit střídmě.
Šafrán jsou sušené blizny šafránu setého, který kvete od září do října fialovými květy. Během šestidenní doby květu se ručně odstřihávají blizny, které se později suší, přičemž ztrácejí 80% své hmotnosti. Na 500g šafránového koření je potřeba 300 000 až 400 000 tisíc blizen. To vysvětluje proč je šafrán nejdražší koření světa. V kuchyni se využívá do pokrmů jako paela, rizoto, do rybích polévek, k jehněčímu a drůbežímu masu. Barví pečivo, koláče apod. Je dobrý s mrkví, chřestem, houbami, pórkem, dýní, tykví a špenátem.
|